Program

Note that the program might be updated the closer we get to the conference.

Bemærk at programmet bliver løbende opdateret frem mod konferencen.

  • Thursday, February 28

    16.00: Registration
    16:30: Welcome
    17.00: Dan Zahavi
    18.00: Sandwich Break
    18:30: Achim Stephan
    19:30: Panel debate

  • Friday, March 1

    09.30: Session 1
    11.45: Lunch
    12.45: Session 2
    15.15: Coffeebreak
    15.30: Session 3
    17.15: Birgitte Skands & Tea Bendix
    17.30 General Assembly
    18.30 Dinner

  • Saturday, March 2

    10.00: Session 4
    11:30: Lunch
    12:30: Helena De Preester
    14:30: Closing
    16.00: "The Art of Dying" theater performance at Vejle Musikteater (Seperate Ticket)

Thursday, February 28

UCL Vestre Engvej
Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle

 

 

16:00 Registration
16:30 Welcome (Peter Hertel-Storm, Leif Bojesen, Asger Sørensen) (Room: AUD)

 

Double Keynote on Emotions: (Room: AUD)

Keynote Abstracts
17:00 - 18.00 Dan Zahavi: Social Emotions
18:00 - 18:30 Sandwich Break
18:30 - 19:30 Achim Stephan: Environmentally Scaffolded Emotions
19:30 - 20:30 Panel Debate

Friday, March 1

UCL Vestre Engvej
Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle

 

Session 1: 9.30 - 11.45

Session 1 Abstracts

Robotics & AI 1 (Room: 0.008)
(Chair: Johanna Seibt)
9:30 - 10:10 Jens Ulrik Hansen: Mapping the concepts of AI, Big Data, and Data Science, and identifying related philosophical problems.
10:15 - 10:55 Jens-Christian Bjerring: AI and Patient-Centered Medicine.
11:00 - 11:40 Martin Mose Bentzen: The computer and the mind - some thoughts about Gandy and Gödel.
11:45 - 12:00 Joint discussion with session 1 speakers as panelists.

 

Filosofihistorie 1 (Room: 3.251)

Starts at 10:15

(Chair: Lise Huggler)

10:15 - 11:00 Peter Wolsing: “Beobachtende Vernunft”. Om Hegels ‘naturfilosofi’ i Phänomenologie des Geistes belyst ud fra striden om differens i den tidlige tyske idealismes identitetsfilosofi.
11:00 - 11:45 Kirsten Klercke: Splittelse som subjektivitetens forudsætning. Om Hegel og især Kierkegaard.

 

Political Philosophy 1 (Room: 3.224)
(Chair: Sune Lægaard)
09:30 - 10:15 Sune Lægaard: Equality of opportunity and religion.
10:15 - 11:00 Jens Damgaard Thaysen:  Compulsory voting and the voluntariness of electoral abstention.
11:00 - 11:45 Andreas Albertsen: Democratic participation and the digital divide: Access,
use or effects?

 

Mavefornemmelser/ Gut Feelings (Room: 3.214)
(Chair: Ditte Marie Much-Juristic)
09:30 - 10:15 Helene Scott-Fordsman: When Materiality Misbehaves – the abject and the scientific body in medicine.
10:15 - 11:00 Adam Bencard: Giving a Shit – Fækaltransplantationer, affekt og hverdagsæstetik.
11:00 - 11:45 Ditte Marie Munch-Jurisic: Against Comfort: Political and Social Implications of Evading Discomfort.

 

Anvendt Filosofi: Værdier og grupper 1 (Room: 0.206)
(Chair: Søren Harnow Klausen & Søren Engelsen)
09:30 - 10:15 Søren Harnow Klausen: The Many Faces of Hedonic Adaptation.
10:15 - 11:00 Jakob Emiliussen: Operationalizing Heidegger’s notion of idle talk.
11:00 - 11:45 Søren Engelsen: Stemninger og håndtering af velbefindende.

 

Philosophy, Learning and ICT 1 (Room: 3.216)
(Chair: Nina Bonderup Dohn)
09:30 - 10:15 Nikolaj Nottelmann: Didactic reflections on interactive quizzes as a tool for philosophy education.
10:15 - 11:00 Michael May: Virtual and hands-on laboratory exercises in biochemistry education: didactic and epistemic aspects.
11:00 - 11:45 Nina Bonderup Dohn: Tacit knowledge aspects of learning with ICT.

 

Lunch 11:45 – 12:45

 

Session 2: 12.45 - 15.15

Session 2 Abstracts

Robotics & AI 2 (Room: 0.008)
(Chair: Johanna Seibt)
12:45 - 13:25 Oliver Quick: The Moral Significance of Empathy in Human Robot Interactions.
13:30 - 14:10 Søren Schack Andersen: Varieties of the Uncanny.
14:15 - 14:55 Johanna Seibt: The Ontology of Human-Robot Interaction.
15:00 - 15:15 Joint discussion with session 2 speakers as panelists.

 

Filosofihistorie 2 (Room: 3.251)
(Chair: Lise Huggler)
12:45 - 13:30 Jørgen Huggler: Om Friedrich Schlegels “Gespräch über die Poesie” (1800).
13:30 - 14:15 Per Jepsen: Om den “rene” musik og om forholdet mellem kunstarterne: Eduard Hanslicks kampskrift Vom Musikalisch-Schönen (1854).
14:15 - 15:00 Anne-Marie Eggert Olsen: De værende ting: Fysik, metafysik eller økonomi? Bemærkninger til Marx’ Aristoteles-reception.

 

Political Philosophy 2 (Room: 3.224)
(Chair: Sune Lægaard)
12:45 - 13:30 Asger Sørensen: Bildung as Democratic Opinion and Will Formation. Habermas beyond Habermas.
13:30 - 14:15 Kim Angel: Secession and Political Capacity (co-authored with Robert Huseby).
14:15 - 15:00 Jens Jørund Tyssedal: On the metric of temporal justice.

 

Anvendt Filosofi: Værdier og grupper 2 (Room: 0.206)
(Chair: Søren Harnow Klausen & Søren Engelsen)
12:45 - 13:30 Cynthia Grund: On Timing.
13:30 - 14:15 Merete Wiberg (DPU, AU): Formation of ethical attention.
14:15 - 15:00 Regina Christiansen: Værdier og sprogteori.

 

Feministisk Filosofi 1 (Room: 3.214)
(Chair: Anna Cornelia Ploug)
12:45 - 13:30 Lisbeth Jørgensen: Feministisk teknologi.
13:30 - 14:15 Arman T. Niknam: Mary Wollstonecrafts favntag med tillid og mistillid.
14:15 - 15:00 Bodil Garde: Manglens pædagogik - Lacan, pædagogik og seksuering.

 

Philosophy, Learning and ICT 2(Room: 3.216)
(Chair: Nina Bonderup Dohn)
12:45 - 13:30 Stig Børsen Hansen: Computational thinking: outline of a Heidegger-inspired account.
13:30 - 14:15 Jesper Tække: Ontologisk funderet medieteori – forudsætningerne for iagttagelse af.
materialitet i det digitale mediemiljø.
14:15 - 15:00 Lisbet Rosenfeldt Svanøe: Æstetisk leg - et værn mod Halbbildung og instrumentel rationalisme.

 

15:15 - 15:30 Cofffee Break

 

Session 3: 15.30 - 17.00  

Session 3 Abstracts

Filosofihistorie 3 (Room: 3.251)
(Chair: Lise Huggler)
15:30 - 16:15 Esben Sørensen Møller: Jean-Jacques Rousseaus pædagogiske filosofi imellem oplysning og oplysningskritik
16:15 - 17:00 Jørgen Hass: ”Ligesom en fornuftens historie”. Descartes og den nye tid.

 

15:30 - 17:00 TIDskrift Dialog/panelsession (Room: AUD)
(Chair: Anders Engelund Kampman)

 

Anvendt Filosofi: Værdier og grupper 2 (Room: 0.206)
(Chair: Søren Harnow Klausen & Søren Engelsen)
15:30 - 16:15 Kurt Dauer Keller: Menneskelige dispositioners ontologi og etik.
16:15 - 17:00 Carsten Fogh Nielsen: Myndighed og Kritik.

 

Feministisk Filosofi 2 (Room: 3.214)
(Chair: Anna Cornelia Ploug)
15:30 - 16:15 Jelena Bundalovic: "Filosofiens kvinde-problem" - kvinder i filosofihistorien, metodologiske overvejelser og feministiske rekonstruktioner

 

17:15 - 17:30 Philo Physical lecture (Performance) – (Room: AUD) v/Birgitte Skands og Tea Bendix

 

17:30 - 18:30 General Assembly/Generalforsamling (Room: AUD)

 

18:30  Dinner

Saturday, March 2

UCL Vestre Engvej

Vestre Engvej 51 C, 7100 Vejle

 

 

Session 4: 10.00 - 11.30

Session 4 Abstracts

Livsfilosofi (Room: 0.008)

(Chair: Erik Bendtsen)

10:00 - 10:30 Jacob Dahl Rendtorff: Subjectivity and responsibility: the concept of responsibility as the foundation of ethics
10:30 - 11:00 Henrik Vase Frandsen: Undervisning, entusiasme, anklage – figurer for heteronomi hos Levinas
10:30 - 11:30 Erik Bendtsen: On the Meaning of Life/Om livets mening

 

Ontology and Epistemology (Room: 0.206)

(Chair: Søren Brier)

10:00 - 10:45 Mads Jørgensen Hansen: On Naturalising Teleology - Terrence Deacon's Autogen

10:45 - 11:30 Rasmus Ejsing: Praktisk udgangspunkt i en kategorisering af viden

 

10:00 – 11:30 Panel debate: Challenges of women in Philosophy (Room: AUD)

(Chair: Helene Scott-Fordsman)

The panelists are: Helena de Preester, Ph.d.; Tara Skadegaard, cand.mag.; Anne-Marie Søndergaard Christensen, Lektor, Ph.d.; Anna Cornelia Ploug, cand.mag.; Johanna Seibt, Professor MSO, Ph.d.; and Tone Frank Dandanell, PhD student.

 

11:30 - 12:30 Lunch

 

 

Keynote Abstracts 

12:30 - 14:30 Keynote: Helena De Preester: Subjectivity is Real and the body is Subjective (Room: AUD)

 

14:30 – 15:00 Closing (Peter Hertel-Storm & Asger Sørensen) (Room: AUD)

 

16:00 – 18:00 The Art of Dying – Vejle Musikteater

 

Bemærk at du selv skal købe billet til teaterforestillingen "Kusten at dø" på Vejle teater. Læs mere her

Note that you have to purchase tickets for the theater performance "Art of Dying" seperatly Read more here

Klik her for bestilling af billetter/Click here to order tickets

Klik her for bestilling af mad/Click here to order food to the conference

Husk, at holde dig opdateret på hjemmesiden, for at se en ændringer af programmet så du har mulighed for, at deltage i de sessioner du er aller mest interesseret i.